CMS-01

Cerber Motorsport Jest to pierwszy pojazd zbudowany przez zespół Cerber Motorsport z Politechniki Białostockiej, w celu wystartowania w zawodach Formuly Student.

To dzięki temu projektowi Cerber Motorsport mógł nawiązać długoterminowe umowy ze sponsorami, którzy wspierają ich obecnie oraz poznać smak międzynarodowej rywalizacji na najwyższym poziomie.

Pojazd został oparty o przestrzenną, stalowo – aluminiową ramę oraz silnik z motocykla Suzuki GSX-R 600. Charakterystycznymi elementami pojazdu są: zawieszenie typu pull rod – amortyzatory schowane pod pojazdem, realizacja napędu po przez tzw. „spool” (sztywną oś cząstkową) czy poszycie wykonane z tworzyw sztucznych metodą termoformowania. Konstrukcja pierwszego bolidu łączy prostotę z funkcjonalnością, co pozwoliło na łatwe wprowadzanie poprawek podczas okresu testów i zaowocowało dobrymi wynikami na zawodach.

Zespół Cerber Motorsport z autem CMS-01 wziął udział w zawodach Formuły Student Germany 2013 oraz Hungary 2013.

 

CMS-02

Cerber Motorsport

Jest to pojazd przygotowywany na zawody Formuły Student w 2014 roku.

Podczas toku projektowego zespół Cerber Motorsport wykorzystał dużo bardziej zaawansowane oprogramowanie, przeznaczone typowo do konstrukcji pojazdów. Dzięki temu opracował pojazd, którego masa własna wyniosła ok. 211 kg, był znacznie mniej paliwożerny i dostosowany do warunków panujących na torze. Zdobyte doświadczenia i wsparcie sponsorów pozwoliło na lepsze dopracowanie poszczególnych elementów i wdrożenie m.in. obróbki cieplnej aluminium, szersze wykorzystanie druku trójwymiarowego i materiałów takich jak kompozyty aramidowe i węglowe. Zespół Cerber Motorsport zaprojektował również znacznie bardziej rozbudowany pakiet aerodynamiczny.

Nowy pojazd wyposażony był w dodatkowe systemy elektroniczne wspomagające pracę kierowcy, które były testowane z użyciem CMS-01. Były to m.in. system akwizycji danych z pracy zawieszenia i sterowania silnikiem, system elektronicznie sterowanej zmiany biegów.

Zespół wraz z bolidem CMS-02 wystartował w zawodach Formuły Student we Włoszech, Czechach, na Węgrzech oraz Wielkiej Brytanii.