W przedostatnim odcinku na temat naszego bolidu RT02 będziecie mogli przeczytać na temat nowinek z działu elektroniki. Wiktor przedstawia pokrótce to co chce zaimplementować w nowym samochodzie. Zapraszamy do lektury.

W porównaniu do poprzedniego bolidu, postawiliśmy na zupełnie nową płytę główną niż tej montowanej w kierownicy w RT01. Zaadaptowaliśmy ją z routera TP-link, na którego wgraliśmy oprogramowanie oparte na LINUX, z kolei na wybór akurat tego routera wpływ miał port usb w który jest wyposażony. Do wspomnianego portu chcemy wpinać wszechobecne dziś pendrive`y aby kopiować wszystkie dane gromadzone przez nasz komputer w trakcie jazdy. A będzie ich niemało – choćby przeciążenia sczytywane przy każdym z kół przez umieszczone w pobliżu akcelerometry i jeden dodatkowy centralny akcelerometr w kokpicie, czy pozostałe dane z ECU silnika. Hardware routera pozwoli nam na nawiązywanie łączności WiFi pomiędzy zespołem na paddocku oraz komputerem w bolidzie, będziemy mogli mieć wgląd do wszystkich danych gromadzących się w pamięci, mieć podgląd z kamer IP zamieszczonych na bolidzie, czy śledzić tor jego jazdy za pomocą wmontowanego GPSa.

Nasz dział zajmuje się także poprawnym sterowaniem zmiany biegów przez układ pneumatyczny i łopatki pod kierownicą.

Wszystkie podstawowe dane, jak temperatura silnika, ciśnienie oleju, czy choćby bieg który aktualnie jest włączony będą wyświetlane na kolorowym wyświetlaczu dotykowym umieszczonym na desce rozdzielczej naszego RT02. Kierowca będzie mógł także komunikować się z załogą poprzez zestaw audio wykorzystujący połączenie bluetooth.

Cały ten układ elektroniczny będzie połączony ze sobą w jedną całość za pomocą dwużyłowego ekranowanego przewodu, który zastępuje wstążkowy 10-żyłowy stosowany w RT01.

Wiktor Wedler  –Electric & Electronics Team Leader

Skrót informacji:
płyta główna zaadaptowana z routera TP-link,
wyświetlacz RGB z interfejsem dotykowym.
5 akcelerometrów (4 przy kołach, 1 ogólny)
GPS
Połączenie WiFi z PIT Stopem
Bluetooth łączący kierowcę z PIT Stopem  (audio)
Komunikacja z ECU silnika
Obsługa zmiany biegów
Obsługa urządzeń LAN (Kamery IP na bolidzie)

Tak w telegraficznym skrócie, zrozumiałym dla każdego języku przedstawia się efekt prac naszego teamu Elektrics&Electronics. W kolejnym odcinku, niestety ostatnim opowiemy o nowościach wizualnych bolidu, ale czy pełnia one funkcje tylko estetyczne dowiecie się już wkrótce.

Do zobaczenia.

AP

date18 kw. 2011

Wpisz komentarz:

Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.