Dziś przedstawiamy kolejny artykuł przybliżający wszystkim nowy projekt bolidu PWR Racing Team – RT02, poświęcony sercu naszego auta – silnikowi.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać że nic tutaj się nie zmienia, ponieważ po raz kolejny nasz samochód będzie napędzany silnikiem pochodzącym z Hondy CBR 600RR, o oznaczeniu PC40. Jednak zagłębiając się w szczegóły, okazuje się że zmiany są znaczące.

W nadchodzącym sezonie postawiliśmy na wzrost mocy co było oczywiste, a chcemy to osiągnąć poprzez zwiększenie stopnia sprężania w komorze spalania. W tym celu nie zatankujemy naszego auta na stacjach w Polsce tak jak można było to robić dotychczas. Od teraz po paliwo do naszego auta, musimy sięgać do naszych zagranicznych sąsiadów, ponieważ napędzany on będzie mieszanką alkoholu etylowego i benzyny w stosunku 85:15, czyli w skrócie E85. Kolejne rozważania poczyniliśmy w kierunku planowania głowicy, jednak po namysłach postanowiliśmy zastosować zestaw nieco wyższych od seryjnych tłoków, co przyniesie nam ten sam skutek. W związku z powyższym, zwiększony zostanie stopień sprężania od poprzednich 12,2:1, do aż 13,7:1.
Układ ssący, czyli najbardziej ograniczająca moc pojazdu konstrukcja, została zaopatrzona w zmienne długości kanałów dolotowych w celu poszerzenia zakresu maksymalnego momentu obrotowego, szczególnie w średnim przedziale obrotów.

Poprawiamy naszą dotychczasową konstrukcję przepustnicy, by mimo braku zaburzeń przy pełnym otwarciu zaworu, dodatkowo w trakcie otwierania przepływ był jak najmniej turbulentny i osiowo symetryczny.

Całość okraszona zostanie poprawionymi mapami sterującymi pracą silnika interpretowanymi niezmiennie przez ECU MoTeC M800, dopracowywanymi w Jetronik Race Division.
Skrzynia biegów zostanie zredukowana do 3 przełożeń tak aby wyeliminować niepotrzebne przełożenia dla wyższych prędkości i przez to zmniejszyć bezwładność mas wirujących i tym samym zwiększyć jej responsywność.
Całkowicie nowym projektem jest również miska olejowa, wciąż jest układem „mokrym” jednak za sprawa nowego rezerwuaru, silnik znajduje sie zaledwie 60mm nad dolna powierzchnia ramy samochodu.
Ciecz chłodząca silnik będzie wymieniała ciepło z otoczeniem za sprawą dwóch chłodnic umieszczonych symetrycznie po bokach auta, z których jedna wyposażona będzie w wentylator.

Tłumik po raz kolejny wykonany przez firmę MG Motorsport, przeniesiony został w oś pojazdu tuż nad dyferencjał, poprawiając rozkład mas oraz obniżając środek ciężkości samochodu.

Głównym celem budowy układu napędowego tegorocznego bolidu jest poprawa reakcji, wyczuwalność, kontrolowalność mocy jednostki napędowej oraz ergonomia i bezawaryjność wszystkich układów.

Mateusz Roszkowski – Engine Team Leader

Skrót informacji:

Producent: Honda
Model: 2007 CBR600RR (PC40)
Średnica cylindra / Skok tłoka / Cylindry / Pojemność skokowa: 67,0 [mm] / 42,5 [mm] / 4 cylindry / 599 [cm]

Stopień sprężania: 13,7:1
Paliwo: E85.

Max moc (projekt): przy 10000 [RPM]
Max moment obrotowy (projekt): przy 7500 [obr / min]

Chłodzenie: Podwójna chłodnica umieszczona po bokach pojazdu. Pojedynczy wentylator.

W kolejnym odcinku naszej historii przybliżymy co nieco, na czym będą się trzymać wszystkie podzespoły czyli – Konstrukcję nośną.

AP

date26 mar 2011

Wpisz komentarz:

Musisz być zalogowany aby wpisać komentarz.